Hírek

Miért szükséges az import hagyma?

2010. augusztus 16. 10:03, hétfő Bookmark and Share

A sajtóban rendszeresen visszatérő témák között szerepel a Magyarországon is megtermelhető zöldségfélék, azon belül kifejezetten a hagymafélék importjának kérdése. Jelen véleményünkkel a saját álláspontunkat szeretnénk megosztani.

A sajtóban rendszeresen visszatérő témák között szerepel a Magyarországon is megtermelhető zöldségfélék, azon belül kifejezetten a hagymafélék importjának kérdése. Többen vitatják az országba behoztott import termékek szükségességét, kiemelve a magyar termelőkre gyakorolt káros hatását, némely esetben felvetve fogyasztók megtévesztését is. A jelenséggel többször,  különböző megközelítésben találkoztunk, ezért szükségesnek éreztük az érdeklődőkkel saját álláspontunkat is megosztani. Kezdjük mindjárt az okokkal.
 
Az utóbbi évek statisztikái rendre azt mutatják,  Magyarország sok zöldségféléből már régóta nem önellátó. A Magyar Kertészeti Tanács által kiadott tanulmányban szereplő, hazánk zöldség-gyümölcs termelését bemutató táblázatban közzétett adatok alapján a szántóföldi zöldségtermelés 2002 és 2009 között 1.540.000 tonnáról 1.159.000 tonnára csökkent.

Sajnos ez igaz a hagymafélékre és különös tekintettel a makói hagymára is, amelyből jelen pillanatban a piaci igényeknél jóval kevesebb mennyiség terem minden évben. A fent idézett kiadvány alapján a magyarországi vöröshagyma termés a 2002 évi 110 ezer tonnáról 2009-re 54 ezer tonnára esett vissza. Az utóbbi tíz évben töredékére olvadt a hagyományos dughagyma termelése, számottevően csökkent a magról vetett vöröshagyma fajták mellett a lila és fokhagya termőterülete  is.

Bár mennyiségi csökkenés mellett idén az időjárás sem kedvezett a szántóföldi intenzív kultúráknak, sokkal aggasztóbb körülmény, hogy az utóbbi években sem történt lényegi áttörés a minőségi termelés területén. Bár a folyamatos és egyre szorosabb termelői kapcsolattartás, a nemzetközi és hazai minőségbiztosítási rendszerek átvétele eredményezett némi javulást, a minőségi problémák egy része továbbra sem a külső körülményekben, hanem a technológia színvonalában keresendő.

Az áruházi beszállítás egyik fontos követelménye, hogy az év minden időszakában igyekszik kielégíteni a fogyasztók által támasztott igényeket és ez igaz a nagy szezonalitással bíró friss zöldségekre is. A szállítóknak tehát abban az esetben is biztosítaniuk kell az ellátást, ha az adott termék hazai termelésből nem elérhető, vagy a készletek a szűkös termelés, vagy minőségi problémák miatt már elfogytak. Mindezek mellett korszerű és megfelelő mennyiségű (5000 tonna feletti) tárolókapacitással ma kevesen rendelkeznek, Makó környékén pedig egyáltalán nem található ilyen létesítmény.

 A kisesett mennyiségeket tehát pótolni kell, cégünk szinte kizárólag ezekben az esetben fordul az import piacok felé. Így kerülhet az üzletek polcaira holland, német, vagy osztrák hagyma a társaság forgalmazásában. Ilyen esetekben gondosan kerüljük a nemzeti szinek használatát, az oltalmi logo szerepeltetését és természetesen a Hagyma Terméktanács védjegyét is, ellenben pontosan feltüntetjük a származási országot. Tapasztalataink alapján a magyar fogyasztók valóban keresik a hazai előállítású termékeket, azonban csak enyhe különbségeket hajlandóak ennek érdekében az árban is elviselni. Amikor a hazai hagyma ára kezd eltávolodni a külföldi hagyma árától, érezhetően   megnő az érdeklődés az olcsóbb, sok esetben minőségileg is elfogadható áruk iránt.
 
A technológia fejlesztése a versenyképes előállítás érdekében egyértelműen elengedhetetlen, de ezt csak olyan vállalkozások képesek elősegíteni, akik a folyamatos piaci jelenléttel bírnak, stabil  és jól tervezhető piacot kínálnak a termelőknek. A logisztikát, az infrastruktúrát, a foglalkoztatást- Magyarországon, magyar munkavállalókkal-ennek megfelelően kell kialakítani, a piacot pedig a  korábban említett okok miatt folyamatosan biztosítani. Ennek a célnak az elérése azonban sajnos ma még az import hagymafélék forgalmazása nélkül nem megoldható. 

A magyar termékek részarányát továbbra is a lehetséges legmagasabb szinten igyekszünk tartani, ezzel kapcsolatban 2010-ben két konkrét lépést is tettünk. Az egyik a helyi termelőknek és kizárólag hazai áruknak megjelenést biztosító, a SPAR áruházlánccal közösen indított akciónk “Makói Piac” néven, amelyet reméljük hamarosan újabb promóciók követnek. A másik intézkedés keretében a cégünk 100 %-os tulajdonában lévő mezőgazdasági termeléssel foglalkozó Termix Makó Kft. jelentősen megnövelte a hagymafélék vetésterületeit, így a helyi termelők árui mellett a saját termelésből származó vörös, lila, sonka és fokhagyma is helyet fog kapni a kínálatban. Ezek a lépések reményeink szerint már rövid távon is segítséget jelentenek a Makói Hagyma termelésének és hírnevének talpraállításában.

Életmód rovat
  • Négyféle csőben sült hagyma
    Még manapság is igazán ritkaságszámba mennek a különböző hagymákat egyszerre tartalmazó ételek, éppen ezért egy kedves...

  • Hússal töltött hagyma
    Egy klasszikus recept a hagyományos konyha kedvelőinek.

  • Petrezselyemgyökér krémleves gombás bundáskenyérrel
    Örömmel osztjuk meg ennek a krémlevesnek a receptjét, amelyben a petrezselyemgyökér már nem csak mellékszereplő

  • Cukkíni kémleves
    Mivel a Termix termelésében már javában tart a a tökfélélék folyamatos betakarítása, ezúton adjuk közre egy kedves...

  • Fokhagyma krémleves
    Fokhagyma krémleves: egyszerűen és gyorsan elkészíthető, ráadásul egészséges!

  • Fokhagyma termesztés
    A fokhagyma, mint a "fűszerek királynője", egyike az emberiség legrégebben termesztett növényeinek. Kultúrtörténete...

  • A makói hagyma
    "Légy bőkezű amikor a hagymát adagolod, és türelmes, amikor pirítod, de hagymát csak Makóról végy, és várd meg míg...